معرفی سرکنسول
اخبار > همایش بین المللی راههای مقابله با تروریسم جهانی و افراط گرایی در حیدر آباد


  چاپ        ارسال به دوست

همایش بین المللی راههای مقابله با تروریسم جهانی و افراط گرایی در حیدر آباد

همایش بین المللی  راههای مقابله با تروریسم جهانی  و افراط گرایی در حیدر آباد

 

همایش بین المللی راههای مقابله با تروریسم جهانی  و افراط گرایی روز شنبه بیستم اسفند ماه 95  با حضور علمای برجسته شیعه وسنی ، صاحب نظران ، اندیشمندان دانشگاهی در حیدر آباد برگزار گردید.

          حجت الااسلام مهدوی پور نماینده ولی فقیه در هندوستان ، آیت الله زمانی معاون بین الملل حوزه علمیه قم (به نمایندگی از آیت الله مکارم شیرازی) ، جناب آقای نوریان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدر آباد و جمعی از علمای برجسته شیعه و سنی از سراسر هند در این همایش سخنرانی کردند .

 این همایش با همکاری مجلس علما هند و مجمع علمای سنی و صوفیه به مدت یک روز و در تالار  آشیانه حیدر آباد برگزار گردید.

ابتدا جناب آقای نوریان ضمن تشکر از برگزارکنندگان این همایش بر اهمیت اساسی و مهم موضوع این سمینار تاکید نمود. ایشان افزود اهمیت موضوع از انجایی خود رو نشان می دهد که ما هر روزه با چشمان خود شاهد نادیده گرفتن حقوق اساسی انسان ها هستیم. مردان ، زنان و کودکان زندگی خود را از دست می دهند. خانواده ها در کشور های مختلف در اکناف جهان ، فقط بدلیل مذهبی که آنرا انتخاب کرده اند زندگی ها خود از دست میدهند.

آیت الله زمانی ضمن قرائت پیام ایت العظمی مکارم شیرازی اظهار داشت دین اسلام دین رحمت و مهربانی است و این خونریزی ها و خشونت ها از سوی افراط گریان و تکفریسیم بدور از اسلام واقعی است . پیامبر گرامی اسلام می فرمایید اگر مسلمانی بخوابد و از همسایه خود خبر نداشته باشد او مسلمان نیست حال چگونه ممکن است یک مسلمان یک مسلمان دیگر را بکشد. خشونت ها و خون ریزی های اخیر هیچ سنخیتی با اسلام ندارد. ایشان با قرائت آیه وحدت از قران کریم اعلام نمود که قران مجید بر وحدت بین مسلمانان تاکید دارد. آقای زمانی در قسمتی از سخنان خود ضمن تاکید بر رحمت و محبت در اسلام ، مصادیقی مانند تکفیر ، فتوا به قتل ، غلظت و تشدید علیه مسلمانان ، ارحاب و زیاده روی را  از اعمال بسیار زشتی برشمرد که اسلام از آنها مبرا می باشد.

حجت الاسلام مهدوی پور نماینده ولی فقیه در هندوستان در بخشی از سخنان خود اظهار داشت : امروز یکبار دیگر همان جریان انحرافی( که از روز نخست آفت بزرگی در راه پیشرفت مسلمانان بودند و چه خونهایی که در این راه ریخته شد و در این میان هزاران مومن و در راس آنها امیر المومنین علی ع نیز شهید شدند ) با حمایت قدرت های بزرگ شیطانی قد علم کرده و داعش و النصره و القاعده و امثال آن دارای همان تفکر خوارجی هستند و همه از وهابیت نشات گرفته اند. امروز بحث این همایش درباره چند گروه مسلح خون ریز نیست بلکه بحث در تفکر آنهاست و ممکن است عن قریب به لطف الهی ، داعش و هم پیمانان آنها در عراق و سوریه شکست بخورند ولی تفکر تکفیری مانند میکروب در پیکره جوامع بشری نفوذ نموده است و برای همه کشور ها خطر است. امروز هر چند در هندوستان ما شاهد اتحاد و همبستگی بین ادیان و مذاهب مختلف هستیم ولی باید از نفوذ تفکر افراطی گرایی احساس خطر کنیم و این تفکر قطعا امنیت کشور ها را در معرض خطر قرار خواهند داد.

مولانا بخاری از علمای اهل سنت : پیامبر رحمت برای همه جهانیان است .پیامبر حتی به حیوانات هم عشق و محبت داشتند پس چگونه است که پیروان پیامبر به خشونت قائل هستند و خون مسلمانان را می ریزند .با برگزاری  این کنفرانس عظیم ما می توانیم به جهانیان روشن کنیم که اسلام دین صلح وسلامتی است و نه کشتار دیگران. اسلام حتی به مسلمانان اجازه اهانت و آزار به دیگر ادیان را هم نمی دهد چون اسلام دین امنیت و صلح است .  

مولانا حاج غلام مصباحی از علمای اهل سنت : شیعه و سنی باید با هم متحد شوند تا دشمنان بین انها تفرقه ایجاد نکنند. پیام اسلام به همه  صلح و امنیت به کل جهان است. اسلام دینی است که نوع زندگی برای بشریت را تعلیم میدهد حل نوع رفتار با حیوانات نیز از دید اسلام تعریف شده است. معنی اسلام یعنی امنیت، بنابر این از نا امنی حمایت نمی کند. اسلام از هر گونه پلیدی و بدی حمایت نمی کند چون اسلام یعنی دادن امنیت به دیگران . اسلام هرگز اجازه نمی دهد بنام اسلام دیگران را با  اسلحه و موشک قتل عام کنیم. بدبختی اسلام این است که به لباس اسلام علیه اسلام اقدام میشود. بیشتر کسانیکه که تا کنون توسط تروریست ها کشته شده اند مسلمان بوده اند. گروههای تروریستی دشمن انسانیت هستند.

انور قادری از علمای اهل سنت از شمال هند : تمامی متفکران و اهل قلم که اینجا گرد هم آمده اند مخالف تروریسم هستند و این صهیونیست و امریکا است که جهت تخریب اسلام از این تروریستها  استفاد میکند. کسانیکه قتل ، غارت و  ترور انجام میدهند اصلا مسلمان نیستند . همه ما در راه مبارزه با تروریسم یک کار مشترک انجام می دهیم . چگونه ممکن است که بنام اسلام قتل انجام داد.

حاج مصطفی از کویت (شیعه ) : اگر بخواهیم با تروریسم مقابله کنیم باید با ریشه ها تروریسم را بشناسیم.امریکا با پول نفت عراق ، علیه مردم عراق تروریسم را به راه انداخته است . امروز مساجد در عراق اصلا امن نیست و کسی جرات رفتن به مسجد را ندارد زیرا هر لحظه ممکن است بمبی در مسجد منفجر شود .برای مقابله با تروریسم ما باید با هم متحد شویم جاهلیت یکی از ریشه ای تروریسم است. ما باید مردم خودمان را آگاه کنیم. ما می توانیم به دولت هایمان فشار بیاوریم که از تروریسم دوری کنند. افرادی که به استخدام تروریسم در می آیند فقیر و بیکارند ما باید برای انها اشتغال ایجاد کنیم تا انها جذب افراطیون نشوند.

آقای مجاهد رئیس بیمارستان اولیو در حیدر آباد (شیعه ) : خداوند از بوجود آوردن انسان هدفی داشته است. انسان نماینده خداوند در زمین است . اگر همه ما به سمت خدا و فرامین الهی برویم هیچ اختلافی بین هم نخواهیم داشت. همه ادیان دارای یک خدا هستند. ما باید اختلافات را کنار گذاشته و بجای آن به همدیگر عشق و محبت تقدیم کنیم. الان دنیا در تاریکی قرار دارد هر کاری می کنیم هیچ کس نمی بیند . فقط نور هدایت الهی است که جهان را روشن میکند.

مولانا فصیح الدین نظامی از اهل سنت( جامعه نظامیه ) : این سمینار تمام میشود ولی پیام آن تا قیامت خواهد ماند. عکس آن کودک بیگناه سوری که کنار ساحل دریا بود دل همه را بدرد آورد و فراموش شدنی نیست قتل فقط همین کودک نشان دهنده وضعیت کنونی ما در جهان است. فردوسی می گوید : بنی آدم اعضای یکدیگرند که آفرینش ز یک گوهرند . فقط همین بیت شعر به ما نشان میدهد که ما باید چگونه زندگی کنیم. اکنون متاسفانه در آمد  روزنامه ها فقط بخاطر چاپ مطالبشان در مورد تروریسم است ( بازار رسانه بخاطر این داغ است ) . اگر ما دنیای امنی می خواهیم باید با یکدیگر متحد شویم.

منیر الزمان از اهل سنت : قران یک کتاب زنده است . بر اساس قران ما نه شیعه هستیم ونه سنی . بلکه ما مسلمانیم . افراط گرایان میخواهند اسلام را کاملا از بین ببرند. ما باید با هم متحد شویم دشمن داخلی را رها کنیم و به سراغ دشمن خارجی برویم. پیامبر خدا کفار را دشمن معرفی کرده است نه مسلمانان را. صهیونیسم می خواهد ارزش های واقعی اسلام از بین برود و مسلمانان را از دین خود مایوس و پشیمان شوند. ما بایستی با این مسئله مقابله کنیم.

مولانا احتشام عباس ( شیعه ) : در حال حاضر هر چه رسانه ها می گویند ما به آن سمت می رویم. رسانه ها دست کیست؟ در دست صیونیسم است  . ما را در هند فقط یک رای دهنده حساب میکنند و ارزش بیشتری برای ما قائل نیستند. رسانه ها بین شیعه و سنی اختلاف ایجاد کردند و از ما سو استفاده کرده اند. ما اصلا متوجه نیستیم که در کجا هستیم ، زیرا ما فاقد یک رهبر واحد هستیم. پیامبر یک رهبر واحد برای امت خود بود و بخوبی پیروزی شد. اما بعد از پیامبر این رهبری واحد از بین رفت و اختلاف بوجود آمد . اکنون ما نیز فاقد رهبر واحد هستیم. امام خمینی رهبری واحد بود که باعث پیروزی انقلاب اسلامی در ایران شد و توانست امت واحده بوجود آورد. ما نیز باید رهبر واحد داشته باشیم. انشالله امام زمان ظهور کند و این ظلم ستم امروزی ازبین برود و پرچم امام زمان صلح و آرامش را برای  بشر به ارمغان آورد.

 

حجت الاسلام تقی عابدی رئیس مجلس علمای هند در اختتامیه همایش  : ما با تشکیل این همایش می خواهیم چهره تخریب شده اسلام توسط افراط گرایان بازسازی و روشن کنیم. تعلیمات اسلام عشق، محبت و انسانیت است. آنانی که قتل وغارت میکنند هیچ ربطی به اسلام ندارند.ما باید در تمام دنیا یک صدا باشیم و اعلام کنیم که پیرو یک خدا هستیم. من از مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای و آیت الله مکارم شیرازی بخاطر آغاز حرکت علیه تروریسم و افراطی گری تشکر و قدردانی می نمایم. 


١٥:٣٩ - 1396/01/10    /    شماره : ٤٤٧٢٢٧    /    تعداد نمایش : ٥٥٩خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو