معرفی سرکنسول
اخبار > بازدید هیات عالی رتبه ایرانی از موسسه تحقیقات گیاهی حیدر آباد


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید هیات عالی رتبه ایرانی از موسسه تحقیقات گیاهی حیدر آباد

بازدید هیات عالی رتبه ایرانی از موسسه تحقیقات گیاهی  حیدر آباد

هیات عالی رتبه ایرانی شامل نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی و پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی دانشگاه شهید باهنر کرمان صبح روز سه شنبه سوم اسفندماه سال جاری برای بحث و تبادل نظر در زمینه گسترش همکاری های مشترک علمی دوجانبه باموسسه تحقیقات کشاورزی در مناطق نیمه خشک گرمسیری (ایکریسات)برای تحقیقات کشاورزی و تربیت نیروی انسانی متخصص وارد حیدرآباد هندوستان شدند.

این هیات که ریاست آن را آقای دکتر اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برعهده دارند، مرکب از آقایان دکتر جواد مظفری، مدیرکل دفتر همکاری​های علمی و روابط بین الملل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر بابک ناخدا، رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و دکتر قاسم محمدی نژاد مدیر قطب علمی تنشهای محیطی در غلات و رئیس پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی دانشگاه شهید باهنر کرمان می باشد. این هیات پس از بازدید از بخشهای مختلف تحقیقاتی ایکریسات و بحث و گفتگو با دانشمندان و محققان ارشد این موسسه در روز چهارشنبه چهارم اسفندماه، جلسه مشترکی را با آقای دکتر برگوینسون رئیس و آقای دکتر پیتر کاربِری معاون تحقیقاتی این مجموعه با حضور کارشناس سر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در حیدرآبادبرگزار کردند.

در این جلسه محورهای مختلف همکاری های مشترک بین ایران و ایکریسات برای اصلاح گیاهان زراعی متحمل به تنش های محیطی با توجه به پدیده تغییر اقلیم، بحران آب و گرم شدن کره زمین برای حل مشکلات بخش کشاورزی ایران و بهبود وضعیت معیشت کشاورزان ایرانی به منظور دستیابی به کشاورزی پایدار در راستای تحقق اهداف توسعه پایدار مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این جلسه ضمن تاکید بر لزوم استفاده از گیاهان جایگزین پرمحصول و با ارزش غذایی و بهرهوری آب بالا به جای محصولات کم بازده و پرآببر، درجهت افزایش بهرهوری اراضی کشاورزی و جبران مشکلات سوء تغذیهای در مصرف کنندگان، برای همکاری در زمینه ارتقاء سطح کیفی برنامههای به نژادی در ایران و ظرفیت سازی و تربیت نیروی انسانی متخصص و نسل آینده بهنژادگران گیاهی در ایران با همکاری ایکریسات و همچنین استفاده از تجربیات این مرکزدر زمینه تجاری سازی یافتههای تحقیقات کشاورزی و تولید ثروت از علم توافق به عمل آمد.

همکاری در زمینه تحقیقات اصلاح ارقام زراعی انواع ارزن، سورگوم، نخود، بادام زمینی، و دال،و همچنین عضویت ایران در کنسرسیوم تولید بذر هیبرید و تاسیس دفتر نمایندگی ایکریسات در ایران از اهم توافقات حاصل شده در این نشست بود. در همین رابطه آقای دکتر بابک ناخدا به عنوان نماینده سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی توسط آقای دکتر زند برای پیگیری توافقات به عمل آمده به ایکریسات معرفی شدند. 

با توجه به شرایط بحرانی کمبود آب در ایران، بهرهوری پایین اراضی زراعی و همچنین مشکلات ناشی از سوء تغذیه و کمبود عناصر آهن و روی و کلسیم در جیره غذایی هم میهنانمان، همکاری با ایکریسات به عنوان یکی از مراکز مهم پژوهشی بین المللی در زمینه اصلاح گیاهان زراعی برای مناطق نیمه خشک گرمسیری میتواند منشا تحولات بسیار مثبتی در جهت حل این مشکلات در کشور و تربیت نیروی انسانی متخصص برای تحقیقات کشاورزی کشور باشد.

آشنایی با موسسه تحقیقاتی ایکریسات

موسسه بینالمللی برای تحقیقات گیاهی در مناطق نیمه خشک گرمسیری یکی از 15 مرکز تحقیقاتی زیر مجموعه گروه مشاورتی برای تحقیقات بینالمللی کشاورزی میباشد که مقر آن در شهر حیدرآباد هندوستان میباشد.  این مرکز تا سال 2015روی پنج گیاه ارزن مرواریدی، سورگوم، دال، نخود، و بادام زمینی کار میکرد که از سال 2015 ارزن انگشتی نیز به جمع گیاهان مورد مطالعه این مرکز افزوده شد. ایکریسات بیشتر روی تحقیقات گیاهی در مناطق نیمه خشک و گرمسیری جنوب آسیا و آفریقا متمرکز است و در زمینه تولید گیاهان متحمل به تنشهای محیطی غیر زنده به خصوص گرما، خشکی و شوری و همچنین تنشهای زنده از جمله آفات و بیماریهای شایع گیاهان مورد مطالعه و تولید دانش و توسعه فناوریهای زراعی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست، افزایش تولید و بهرهوری منابع در این مناطق و تولید پایدار در شرایط سخت و شکننده محیطی با توجه به تغییرات اقلیمی و همچنین کاهش فقر و گرسنگی و سوء تغذیه در جنوب آسیا و آفریقا و افزایش مشارکت زنان فعالیت مینماید.

این موسسه تاکنون بیش از 800 واریته زراعی از محصولات مختلف را تولید و روانه بازار کرده است. همچنین بیش از 1200 شرکت دانش بنیان در حوزه کشاورزی از خدمات انکوباتوری ایکریسات استفاده کردهاند. بیش از 3 میلیون کشاورز در کارناتاکا از مدلهای زراعی این موسسه بهرهمند شده وبیش از 300000 کشاورز در زیمبابوه از فناوری میکرو دوزینگ برای تولید محصول بهرهبرداری میکنند.

ریاست این موسسه در حال حاضر با آقای دکتر دیوید بِرگوینسون میباشد که از ژانویه 2015 عهدهدار این سمت شدهاند. پیش از وی دکتر ویلیام دار از کشور فیلیپین به مدت 16 سال مدیریت این مجموعه معتبر پژوهشی را بر عهده داشت. معاون تحقیقاتی ایکریسات دکتر پیتر کاربِری از کشور استرالیا می باشند.

 

 


١٤:٢٦ - 1395/12/05    /    شماره : ٤٤١٦٩٥    /    تعداد نمایش : ٤٣٣خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو