معرفی سرکنسول
اخبار > مراسم عید نوروز1396 در حیدر آباد


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم عید نوروز1396 در حیدر آباد

مراسم  عید نوروز1396  در حیدر آباد

 

مراسم عید نوروز سال 1396 در سومین روز عید نوروز در محل کنسولگری جمهوری اسلامی برگزار گردید. در این مراسم تعداد زیادی از ایرانیان مقیم ، دانشجویان و اعضای کنسولگری و خانواده های آنان حضور داشتند. در مراسم سالجاری تنی چند از مقامات کشورمان از شورای راهبردی روابط خارجی و ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی کشور نیز حضور داشتند . در جشن امسال علاوه بر سخنرانی جناب آقای نوریان جناب اقای دکتر خرمشاد دبیر محترم شورای راهبردی روابط خارجی به نیابت از جناب آقای دکتر خرازی برای حضار سخنرانی کردند.

اقای نوریان در سخنرانی خود ضمن خوش آمد گویی به مهمانان ،  با تبریک سال نو به کلیه ایرانیان مقیم و دانشجویان ایرانی ، اظهار امیدواری نمودند که سال 96 سالی پر برکت برای همه ایرانیان باشد. ایشان  در قسمتی از سخنان خود افزود امروزه در تعداد قابل توجهی از کشورهای جهان از جمله تاجیکستان ، افغانستان ، قزاقستان ، قرقیزستان ، ازبکستان و ترکیه مردم نوروز را جشن می گیرند . دکتر خرمشاد دبیر شورای راهبردی روابط خارجی نیز طی سخنرانی خود ضمن تبریک سال نو به کلیه حضار گفت تعلق به تمدن گذشته ( عید نوروز ) نباید ما را از آینده باز دارد. اگر گذشتگان  رسمی  و فرهنگی را به ما داده اند ما بایستی آن فرهنگ را غنی تر کرده و آنرا به آیندگان بدهیم . نکته دیگر اینکه تلاقی تمدن گذشته ایران و تمدن اسلامی ، رودخانه ای جدیدی بنام تمدن ایرانی و اسلامی بوجود آمد که این تمدن یک سرمایه بزرگ برای ما می باشد موجب مباهات و افتخار کلیه ایرانیان است.

          آقای نوریان ضمن شرکت در سمینار  " منابع فارسی  هند در زمینه  علوم و تکنولوژی  " در دانشگاه مولانا آزاد ( که جهت گرامیداشت نوروز نیز تشکیل شده بود ) در سخنرانی خود با ابراز خرسندی از حضور در سمینار گفت امروز ما در اینجا نوروزی را جشن می گیریم که سازمان ملل نیز آنرا به رسمیت شناخته است . ایشان با اشاره به روابط کهن بین ایران و هند گفت روابط دوجانبه دو کشور تاریخی چند هزار ساله دارد و چند هزار سال دیگر باید ادامه داشته باشد. سر کنسول جمهوری اسلامی ایران  ضمن یاد اوری حضور 5 هزار دانشجوی ایرانی در هند ، روابط سیاسی بین دو کشور را  بسیار عالی توصیف نمود. ایشان اظهار امیداوری نمود که چنین سمینار هایی در سطح هند بیشتر شود تا سطح روابط سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی دو کشور عمیق ترگردد. در انتها اقای نوریان از برگزار کنندگاه این سمینار خصوصا خانم عزیز بانو رئیس دپارتمان زبان فارسی دانشگاه مولانا آزاد تشکر و قدردانی نمود.

دکتر خرمشاد دبیر شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان در سخنرانی خود اظهار داشت : وجود منابع فارسی در هند در  علومی مانند شیمی ، فیزیک ، هندسه و .....  نشان از یک تمدن بزرگ دارد و آن تمدن بزرگ ایران است. تمدن ایران در دو زمینه  علوم خود را تقدیم جهان کرده است 1- تمدن ایران قبل از اسلام 2- تمدن ایران بعد از اسلام . البته متاسفانه این دو تمدن شاهد به آتش کشیده شدن آن در دو دوره بوده است . یک حمله اسکندر به ایران و دوم حمله مغول ها به ایران که در هر دو دوره خصوصا دوره مغول ها کتب علمی ایران به آتش کشیده شد و انچه که شما در حال حاضر مشاهده می فرمایید آن چیزی است که از دست مغول جان سالم بدر برده است.  امروز آثار منابع اسلامی علاوه بر منطقه شبه قاره هند در افریقا و اروپا نیز یافت میشود.       امروز در جهان سیصد میلیون نفر در جهان نوروز را جشن می گیرند.

 اقای خرمشاد گفت برای حفظ اثار زبان فارسی سه نکته  پیشنهاد می نماید :

1-    یک ونیم میلیون  سند فارسی در حیدر آباد وجود دارد و در سراسر هند میلیون ها سند فارسی وجود دارد این میراث مشترک میان ما و شماست. امیدوارم راههای مشترک بهره برداری از منابع را هر دو طرف پیدا کنیم. اتفاقاتی در این چند قرن افتاد که این ثروت را از ما دور کرد.

2-    یک سری کتب هندی وجود دارد که ایران به ان افتخار میکند خصوصا کتب طب سنتی هند. طب سنتی اخیرا در ایران در حال رشد است . انشالله یک سری از این کتب را به فارسی ترجمه کنید تا بدینوسیله روابط دو کشور نیز گسترده تر شود ( این درخواست به استاتید فارسی زبان و دانشجویان حاضر در جلسه بود )

 

3-    دپارتمان زبان فارسی دانشگاه و دانشجویان فارسی زبان کمک کنند که گردشگری بین دو کشور گسترش یابد. در حال حاضر 4 میلیون ایرانی در نوروز به خارج از کشور سفر میکنند چرا یک میلیون نفر از آنها به هند سفر نکنند ؟ یا بلعکس . در واقع این تعمیق روابط دو کشور با استفاده از دیپلماسی عمومی است. 


١٥:٥٧ - 1396/01/10    /    شماره : ٤٤٧٢٣٢    /    تعداد نمایش : ٤٩٣خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو